Litwa i Łotwa gospodarzami mistrzostw Europy w futsalu

Litwa i Łotwa gospodarzami mistrzostw Europy w futsalu – co warto przy okazji zwiedzić?

Decyzja została podjęta – w 2026 r. mistrzostwa Europy w futsalu odbędą się na Litwie i Łotwie. Miastami-gospodarzami imprezy będą stolica Łotwy – Ryga, a także drugie co wielkości miasto Litwy, czyli Kowno. I choć do wyłonienia 16 drużyn uczestniczących w Euro 2026 jeszcze daleka droga, to można już powoli planować kibicowskie wyjazdy na turniej – a trzeba przyznać, że Ryga i Kowno są miastami bardzo atrakcyjnymi pod względem turystycznym.

2 grudnia 2023 r. zdecydowano, że mistrzostwa Europy w futsalu w 2026 r. – UEFA Futsal Euro 2026 – odbędą się na Litwie i Łotwie. Będzie to drugi turniej finałowy, w którym udział weźmie 16 drużyn narodowych ze Starego Kontynentu. Po dwukrotnym zdobyciu złotego medalu w 2018 oraz 2022 r. tytułu mistrzowskiego bronić będzie Portugalia.

 

Wiadomo już, że UEFA Futsal Euro 2026 r. odbędzie się w dniach 18 stycznia – 8 lutego 2026 r. Mecze rozgrywane będą w dwóch miastach – stolicy Łotwy Rydze (w hali Arena Ryga o pojemności 9975 miejsc) oraz drugim co do wielkości mieście Litwy, czyli Kownie (w hali Žalgiris Arena o pojemności 10 198 miejsc). W drodze po Futsal Euro 2026 łotewsko-litewska kandydatura pokonała również starające się o organizację imprezy Azerbejdżan (Baku), Belgię (Antwerpia), Francję (Paryż) oraz Finlandię (Espoo i Tampere).

 

Do wyłonienia listy uczestników turnieju finałowego jeszcze daleka droga – najpierw rozegrane zostaną eliminacje. Polscy kibice liczą, że po raz trzeci z rzędu zakwalifikują się do niego biało-czerwoni, którzy podczas poprzednich mistrzostw Europy zajmowali 11. (w 2018 r. w Słowenii) oraz 15. miejsce (w 2022 r. w Holandii). Jednak bez względu na ostateczne wyniki eliminacji, Futsal Euro 2026 będzie bardzo interesujące dla rodzimych fanów tej dyscypliny – rozegrane zostanie naprawdę blisko naszego kraju, a dodatkowo Ryga i Kowno to miejsca wyjątkowo atrakcyjne pod względem turystycznym.

 

Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, by już teraz planować swój wyjazd na Litwę i Łotwę na początku 2026 r. – im bliżej imprezy, tym miejsc w hotelach z pewnością będzie mniej. Podpowiadamy, jakie punkty powinny znaleźć się w planie zwiedzania Rygi i Kowna w ramach pobytu na UEFA Futsal Euro 2026.


Zobacz opcje zwiedzania Litwy i Łotwy : www.fostertravel.pl/wycieczki/lotwa/

Ryga – top 5 atrakcji turystycznych

Ryga – stolica Łotwy – położna jest nad rzeką Dźwiną w Zatoce Ryskiej. Zamieszkuje ją ponad 600 tys. osób. Stanowi główny ośrodek gospodarzy, przemysłowy, transportowy, finansowy i kulturalny kraju. Często określa się ją mianem „zielonego miasta”, bo znajdują się tam aż 22 parki zajmujące łącznie powierzchnię blisko 7000 hektarów.


Ryga może pochwalić się bogatą, liczącą ponad 800 lat historią, w której widoczne są wpływy innych krajów – Rosji, Szwecji czy Niemiec. Ta różnorodność historyczna w wyjątkowy sposób łączy się z nowoczesnym obliczem Rygi, tworząc miasto idealne na kilkudniowy city break. Co warto zobaczyć przy okazji pobytu w Rydze?


1. Stare Miasto
Choć jest niewielkie, to stanowi prawdziwą architektoniczną perełkę całej Łotwy, wpisaną na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Są tam wąskie brukowane uliczki pełne uroczych kolorowych kamienic, wiele kawiarni i restauracji, w których można miło spędzić czas, a także liczne zabytki.


2. Dom Bractwa Czarnogłowych
Na ryskim Starym Mieście znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli, czyli Dom Bractwa Czarnogłowych – kamienica będąca niegdyś główną siedzibą zamożnych i nieżonatych kupców miejskich niemieckiego pochodzenia. Budynek został w dużej mierze zniszczony ponad II wojny światowej, ale zrekonstruowano go i stanowi obecnie jedną z głównych wizytówek Rygi. Znajduje się tam siedziba miejskiego muzeum.


3. Katedra w Rydze
Jest to jedna z najbardziej okazałych świątyń wybudowanych w stylu romańskim w tej części Europy – jej licząca 90 metrów wysokości wieża majestatycznie góruje nad Starym Miastem, będąc ważnym punktem orientacyjnym dla turystów. We wnętrzu katedry znajdują się natomiast zabytkowe XIV-wieczne organy, jedne z największych na świecie. Codziennie w południe można wysłuchać tam koncertu organowego.


4. Kamienice Trzej Bracia
Jest to znajdujący się na Starym Mieście kompleks trzech kamienic, będący jednym z symboli architektonicznych Rygi. Najstarszy z budynków powstał w XV wieku i ma bardzo interesujący gotycki portal wejściowy. W latach 50. XX wieku kamienice przeszły kompleksową renowację – obecnie w ich wnętrzach mieści się Muzeum Architektury Łotwy.


5. Kościół św. Piotra
Jest to druga najważniejsza budowla sakralna w stolicy Łotwy. Kościół powstał w XIII wieku, ale później był wielokrotne przebudowywany, dzięki czemu stanowi wyjątkowe połączenie stylu romańskiego oraz późnego gotyku. Mierząca 123 metry wysokości kościelna wieżą jest jednocześnie udostępnianym turystom tarasem widokowym, z którego rozpościera się piękny widok na panoramę Rygi.

Kowno – co zobaczyć w tym mieście?

Drugim z miast-gospodarzy UEFA Futsal Euro 2026 będzie Kowno – położone zaledwie 1,5 godziny jazdy samochodem od polskiej granicy. Jest to drugie co do wielkości miasto Litwy, które w okresie międzywojennym było jego stolicą.

Strategiczne położenie Kowna – przy ujściu Wilii do Niemna – sprawiło, że zawsze było to miasto o wyjątkowym znaczeniu politycznym, gospodarczym oraz militarnym. Długa i niełatwa historia Kowna ma swoje odzwierciedlenie we współczesnym obrazie miasta, pełnym miejsc wartych zobaczenia.

1. Starówka
Jest to jedyna na Litwie starówka, w której udało się zachować oryginalną zabudowę – wszystkie budynki znajdujące się dookoła ratusza mają identyczny układ, jak przed wiekami. Zarówno ich fasady, jak i wnętrza zostały oczywiście odrestaurowane – znajdują się tam muzea, restauracje, kawiarnie, ale także mieszkania i punkty usługowe.

2. Ratusz miejski
W samym centrum Starego Miasta stoi wspomniany budynek ratusza, nazywany przez miejscowych „białym łabędziem” – ze względu na rzucający się w oczy biały kolor fasady. Obecnie w ratuszu udzielane są śluby, mieści się tam muzeum historii Kowna, a jeśli ktoś zdecyduje się pokonać kilkaset stopni i wejść na wieżę, może podziwiać panoramę miasta z niewielkich okienek.

3. Zamek w Kownie
Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych dla Kowna budowli, nieco przypominająca wizualnie zamek w Malborku. Zamek został zbudowany pod koniec XIV wieku – to tam ustalono zawieszenie broni między księciem Witoldem a Wielkim Mistrzem Krzyżackim, to w nim w 1408 r. król Władysław Jagiełło pertraktował z Ulrichem von Jungingenem. We zamkowych wnętrzach mieści się niewielka wystawa, a otacza go park.

4. Katedra św. Piotra i Pawła
Jest to największa budowla w stylu gotyckim na Litwie, która już na początku XV wieku była jedną z najważniejszych świątyń w kraju. I choć nie ominęły jej ani pożary, ani wojny, została w piękny sposób odrestaurowana – zachwyca m.in. wyjątkowym ołtarzem głównym. Inny ołtarz katedry poświęcony jest Janowi Pawłowi II – jest w nim przechowywana papieska relikwia.

5. Dom Perkuna
Ta gotycka kamienica, zbudowana na przełomie XV i XVI wieku, znajduje się na terenie zakonu jezuitów w obrębie Starego Miasta. Została ona ufundowana przez hanzeatyckich kupców, a jej nazwa pochodzi od imienia boga Perkuna, którego rzeźba znajdowała się na dachu. Obecnie w kamienicy mieści się wystawa poświęcona życiu i twórczości Adama Mickiewicza, który przez kilka lat mieszkał i uczył w Kownie.

 

Jak widać, wyjazd na UEFA Futsal Euro 2026 na Litwę i Łotwę można połączyć ze zwiedzaniem miast-gospodarzy: Kowna oraz Rygi, których historia mocno łączy się z dziejami naszego kraju. Może to być więc wycieczka łącząca sportowe emocje i turystyczne doznania.

ODWIEDŹ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH